Kaitīgie paradumi - 1

14. feb 2010. 00:01

Kafija

Ja gribi būt gudrāks – nelieto kafiju. Kofeīns palīdz pildīt tehniskos rutīnas darbus, jo stimulē darboties. Taču, ja jārisina kāds sarežģīts uzdevums vai problēma, kofeīns kaitē, jo traucē koncentrēties. Kāpēc?
•    Kofeīna iespaidā grūti atlasīt būtiskāko informāciju un neņemt vērā nenozīmīgo, vārdu sakot, nevar atsijāt graudus no pelavām. Sarežģījumi var rasties arī mācoties, klausoties lekciju vai risinot kādu sadzīvisku problēmu, jo kofeīns rada īslaicīgu atmiņas pārslodzi.
•    Kofeīna iespaidā būsi modrs, bet diemžēl neuzmanīgs. Pētījumi apstiprina, ka kofeīns vājina tiešo uzmanību, vienlaikus saasinot netīšo. Kā tas izpaužas? Būs grūti koncentrēties konkrētam uzdevumam, jo traucēs ārējie kairinājumi – trokšņi, cilvēki, nevajadzīga informācija utt, ko tu kofeīna iespaidā uztversi daudz asāk nekā parasti
•    Kafiju nedrīkst dzert  sievietes, kuras lieto hormonālās kontracepcijas tabletes – šāda kombinācija izraisa galvassāpes un nervozitāti.
•    Kofeīnu satur arī šokolāde, kolas dzērieni, melnā tēja un daži medikamenti. Šokolādes tāfelīte satur tikpat daudz kofeīna, cik viena kafijas tasīte.
Nav svarīgi, cik daudz kafijas lieto: cilvēks var kļūt atkarīgs pat no vienas tasītes: vai jau iestājusies atkarība no kofeīna, var pārbaudīt ļoti vienkārši: tad kad gribas kafiju vai šokolādi, bet apzināti atsakās no tās, sākas abstinences (atkarības) simptomi: galvassāpes, miegainība, nogurums, kašķīgums, nervozitāte, nomāktība, slikta dūša.
Atkarības simptomu dēļ atradināties no kafijas vajadzētu pakāpeniski. Sākumā jāpāriet uz espresso kafiju. Kaut arī šīs kafijas garša ir stiprāka, espresso satur mazāk kofeīna nekā uzlejamā kafija. Tasīte espresso kafija ir pat ieteicama pirms vingrošanas, jo , izrādās , neliels kofeīna daudzums  veicina tauku sadedzināšanu.
Ar kādiem tonizējušiem, taču organismam nekaitīgiem līdzekļiem varētu aizvietot kofeīnu?
•    ar žeņšeņu. Tas ir dabīgs antidepresants, kam nav kaitīgu blakus efektu. Žeņšens tonizē un uzmundrina.
•    Ar zaļo tēju-tā satur mazāk kofeīna nekā melnā tēja, tajā ir vairāk vitamīnu , tonizējošā iedarbība  - stiprāka. Tā arī labāk dzesē slāpes. Tonizējošais efekts rodas ne tik daudz no kofeīna, cik no ēteriskām eļļām, ko tēja satur.
•    Dzerot daudz ūdens. Katrs var individuāli noteikt, cik ūdens dienā jāizdzer: uz 1 kg ķermeņa svara jāizdzer 40 ml ūdens. (sava ķermeņa svars  kilogramos jāpareizina ar 40 . Vairāk dzert nav veselīgi, jo šķidrums izskalo no organisma minerālus. Ja izdzerta tasīte kafija vai melnā tēja, tad papildus dienas normai jāizdzer vēl papildus 2 glāzes ūdens. Ja sāp galva, nesteidzies dzert kafiju vai zāles, bet izdzer glāzi ūdens. Biežākais galvassāpju cēlonis ir ķermeņa atūdeņošanās vai toksīnu koncentrācijas palielināšanās.
•    Nekāda kafija nevar līdzināties nepieciešamajam skābekļa daudzuma pieplūdumam smadzenēs.
•    Tāpēc izpildi šādu elpošanas vingrinājumu: viena roka zem nabas, otra roka uz saulespinuma. Kontrolē, vai tu Ieelpo dziļi caur degunu, skaiti līdz 4, sajūti kā krūšu kurvis izplešas, vēders piepūšas. Izelpojot skaiti līdz 5 un sajūti kā krūšu kurvis un vēders noplok. 7 ieelpas un izelpas. Izpildi šo vingrinājumu katru dienu apmēram 10 min.
•    Fiziskai aktivitātei ir tāds pats uzmundrinošs spēks kā elpošanas vingrojumiem, un ne tikai. Jo vairāk kustēsies, jo gudrāks kļūsi.

Atslegas vārdi: Veiksme8

Komentēt var tikai autorizēti lietotāji

Nav komentāru

Autorizācija

Ienākt