Pavasaris ir viens no gaidītākajiem gadalaikiem, jo tad daba atmostas no miega, atgriežas gājputni un liekas, ka dzīve sākas no jauna. Tomēr arī šis laika periods bieži vien asociējas ar izteiktu noguruma sajūtu, vieglāk pieķeras dažādi vīrusi un slimības, grūtāk koncentrēties darbam.
Nogurums visbiežāk ir saistīts ar to, ka līdz pavasarim organisms ir paguvis patērēt visas iepriekšējā vasarā uzņemtos un uzkrātos vitamīnus un minerālvielas, un organismā jūtams to trūkums.
Lai cīnītos ar pastāvīgo nogurumu un miegainību, visvienkāršākais veids ir uzņemt vitamīnus. Tomēr tas nenozīmē, ka jāskien uz tuvāko aptieku un jāpatukšo tās plašais vitamīnu klāsta piedāvājums. Vislabākais veids vitamīnu uzņemšanai ir ēst produktus ar bagātīgu vitamīnu daudzumu, vienlaikus uzņemot arī citas vērtīgās uzturvielas.
Skaidro dietologs Andis Brēmanis: "It īpaši pavasarī cilvēka organismam ir nepieciešami vitamīni. Svarīgākie no tiem noteikti ir C vitamīns, kas stiprina imunitāti, tāpat arī B grupas vitamīni, kas nepieciešami nervu darbībai un vielmaiņai. Tikpat nozīmīgs ir A vitamīns acu, ādas aizsardzībai, D vitamīns kauliem un zobiem, jo palīdz uzsūkties kalcijam, un E vitamīns pareizai sirds un asinsvadu darbībai. Nav nozīmes tos dzert lielās devās – organisms tik un tā izmantos tikai sev nepieciešamo daudzumu un lieko izvadīs laukā. Vislabāk šos vitamīnus uzņemt ar uzturu, lai patērētu tos tieši tik daudz, cik organismam nepieciešams."
Visvairāk C vitamīna ir mežrozīšu augļos, upenēs, zemenēs, kāpostos, dillēs un pētersīļos (lapās), kā arī citos augļos. B grupas vitamīni sastopami riekstos, graudaugos, gaļā, aknās, turklāt šie vitamīni ir īpaši nozīmīgi bērnu uzturā, jo tie veicina bērnu augšanu un vispārējo attīstību. Tikpat nozīmīgi ir A, D un E vitamīni, kas atrodami augu eļļā, dažādas krāsas dārzeņos, zivju eļļā, olu dzeltenumā.
Svarīgi lietot uzturā ne tikai vitamīnus saturošus produktus, bet arī daudz "labo" tauku jeb polinepiesātinātās un mononepiesātinātās taukskābes, jo tās ne tikai nepieciešamas normālai organisma funkcionēšanai, bet arī palīdz organismam uzsūkt taukos šķīstošo vitamīnus A, D, E un K. "Labie" tauki ir iedalāmi divos veidos - omega-3 taukskābes (atrodamas zivīs, zivju eļļā, dažādos riekstos) un omega-6 taukskābes (atrodamas saulespuķu, sezama un ķirbju sēklās un to eļļās).
Tikpat nozīmīgi ir katru dienu uzsākt dienu ar kārtīgām brokastīm, jo tām, pēc dietologu rekomendācijām, būtu jānodrošina 20 - 25 % no dienā nepieciešamajām uzturvielām un enerģijas. Brokastis liek arī organismam "pamosties" pēc nakts miera un uzsākt jaunu dienu, paātrinot arī vielmaiņas procesus, kas nakts laikā kļuvuši lēnāki. Brokastu neēšana neļauj organismam pienācīgi pamosties pēc nakts miera, turklāt cilvēka nereti dienas laikā ir miegains, nevajadzīgi pārēdas citās ēdienreizēs.
Kā uzsver dietologs Andis Brēmanis: "Lai pārvarētu pavasara nogurumu, nepieciešams pārskatīt savus ēšanas paradumus. Ieteicamas regulāras ēdienreizes, kuru laikā tiek uzņemts veselīgs, vitamīniem bagāts uzturs, izvairoties ēst mazvērtīgus našķus starp ēdienreizēm. Tāpat svarīgi uzturā biežāk lietot augu eļļas, riekstus, sēkliņas, zivis, īpaši jūras un okeāna zivis, kas ir bagātas ar "labajām" jeb polinepiesātinātajām taukskābēm un ievērojami uzlabo pašsajūtu, palīdzot pārvarēt nogurumu, pat depresiju."
Tāpat, protams, arī nepieciešams svaigs gaiss un fiziskās aktivitātes. Regulāras pastaigas svaigā gaisā palīdzēs ne tikai uzlabot pašsajūtu, bet arī priecāties par dabas mošanos no ziemas miega.
Atslegas vārdi: pavasara nogurums1
Pēc 4-5 stundu pavadīšanas copējot vai vienkārši būt ārā, arī ir nogurums, bet ne par to jau laikam bija runa..............
oij, pa garu priekš manis dakteru penteri! es citrusiņus un citus fruktus, kādu noskriešanos pa āru, medutiņu un ziedputekšņus un nogurums paliek aiz muguras!