maiju kalendārs

30. jūl 2010. 09:03

Tātad, pasaule ies bojā 2012. gada 21. decembrī. Nē, jūs noteikti neesat lietojuši halucinogēnas vielas. Kaut kādā veidā Zeme un tās iedzīvotāji vai vismaz lielākā to daļa pārstās eksistēt. Nav īpašas jēgas plānot karjeru, ģimeni vai ņemt hipotekāro kredītu uz 30 gadiem. Ieplānojiet savu dzīvi tā, lai pēdējos gadus pavadītu pēc iespējas lietderīgāk un izmēģiniet to, ko jau sen esat vēlējies. Jums ir palikuši veseli četri gadi, lai izbaudītu dzīvi ... pirms viss ir beidzies.

Pasmaidījāt par kārtējo pasaules gala pareģojumu, jo esat tādus dzirdējuši daudz, bet neviens nav piepildījies? Mēs joprojām esam uz Zemes, un planēta joprojām riņķo ap Sauli. Kāpēc gan 2012. gads būtu īpašs? Izrādās, ka 2012. gada nogalē beidzas maiju kalendārs. Pareģojums vēsta, ka tad iestāšoties pasaules gals. Ticiet vai nē, bet pasaulē miljoniem cilvēku uzskata, ka Nostradamuss, 2000. gads un finansiālā krīze ir bērnu pasakas salīdzinājumā ar maiju pareģojumu.

Kas tad ir maiju kalendārs? Šo kalendāru izveidoja civilizācija, kas pastāvēja laika posmā no 250. - 900. gadam mūsu ērā. Maiju impērija aizņēma Meksikas dienvidu apgabalus un stiepās līdz pat Gvatemalai, Belīzai, El Salvadorai un daļēji arī Hondurasai. Maiju impērijā pastāvēja augsti attīstīta rakstība, arhitektūra un pilsētu būvniecība. Maiju piramīdas ir grandiozi senās civilizācijas pieminekļi, kas pastāv vēl šodien. Arī mūsdienās ir sastopami daži maiju pēcteči, kas joprojām piekopj senās tradīcijas.

Maiji lietoja daudzus un dažādus kalendārus, kuri tika lietoti ne tikai ikdienas, nedēļas un ikgadējo darbu plānošanā, bet arī reliģiskajās aktivitātēs. Katrai dienai bija atvēlēts gars- aizstāvis. Maiju kalendārs pilnībā kontrastē ar mūsdienu kalendāru, kura primārā funkcija ir laika organizēšana un plānošana.

Lielākā daļa maiju kalendāru bija ļoti īsi. Colkīna kalendārs bija paredzēts tikai 260 dienām. Ksābs savukārt aprakstīja Saules ciklu, kas ilga 365 dienas. Vēlāk šie abi kalendāri tika sakombinēti, izveidojot "Lielo ciklu" jeb periodu, kas ilga 52 Ksābus. Tik ilgi aptuveni dzīvoja viena paaudze. Lielajā ciklā pastāvēja divi dienu ciklu tipi - trecena, kas bija 13 dienu cikls, un veintena - 20 dienu cikls. Attiecīgi 52 gadu laikā bija 18 980 unikālas dienas ar īpašajiem aizgādņiem. Papildus šīm sistēmām maiji lietoja arī Venēras ciklu, kas bija kalendārs, balstīts uz Venēras kustību pa debesu jumu gada laikā. Nav izslēgts, ka pastāvēja kalendāri, kas tika balstīti arī uz citiem debesu ķermeņiem. Mīnuss Lielajam ciklam bija tāds, ka tas neļāva pierakstīt vēsturiskos notikumus, kas notikuši pirms vairāk kā 52. gadiem.

Maiji izdomāja risinājumu, izmantojot to pašu Lielo ciklu. Jaunais kalendārs jeb "garais rēķins" bija paredzēta 5126 gadiem. Kalendāra pamatvienība ir skaitlis 20 (mūsdienu kalendāriem tas ir 10).

Maiju kalendāra sākuma gads sākas ar 0.0.0.0.0. Katra nulle var izaugt līdz 19 un reprezentē maiju dienu ciklu. Pirmā diena būtu 0.0.0.0.1, 19tā jau 0.0.0.0.19. 20tā diena pārlec uz nākamo līmeni un atainojas kā 0.0.0.1.0. Vērtība 0.0.1.0.0 ir aptuveni viens gads. 1.0.0.0.0 ir 400 gadi.

Kāds gan sakars šai skaitīšanas metodei ar pasaules galu? Maiju pareģojums pastāv uz to, ka tajā brīdī, kad beigsies "garā rēķina" kalendārs, notiks kaut kas slikts. Maiju eksperti dalās divā nometnēs, izvirzot divus iespējamos pasaules gala datumus, jo maiju dienu cikli bija gan 13, gan 20 dienas. Tātad pirmā pasaules bojāeja varētu notikt brīdī, kad maiju kalendārs rādīs 13.0.0.0.0. Šis skaitlis nozīmē 5126 gadus pēc 0.0.0.0.0 datuma, kas mūsdienu interpretācijā ir 11. augusts 3114. gadā pirms mūsu ēras. Maiju kalendārs beigsies 2012. gada 21. decembrī.

Civilizācijai ir visai raksturīgi saasināti uztvert kaut kā beigas - maiju kalendārs, 20. gadsimta beigas utml. Tuvojoties šiem momentiem, parādās daudzas un dažādas Zemes un civilizācijas bojāejas versijas un attiecīgi arī ļautiņi, kas iedzīvojas uz šo ažiotāžu rēķina. Nu un kur nu vēl plašā izklaides industrija, kas piedāvā dažādus, ne tikai ar maiju kalendāra beigām saistītus pasaules gala scenārijus.

Skaidrs ir tas, ka mūsdienu zinātniekiem nav lielas pārliecības, ka maiju kalendārs tiešām beigsies 13.0.0.0.0. Nevar izslēgt, ka tas beigsies tikai 20.0.0.0.0, kas sanāks aptuveni 8000. gads un tad maiji vienkārši bija paredzējuši atsākt skaitīšanu no jauna.

"... kad kalendārs beidzas, tas vienkārši sākas no jauna. Katru gadu 31. decembrī mēs negaidam pasaules galu, zinot, ka rīt jau sāksies jauns cikls ar 1. janvāri. Visticamāk arī maiju kalendārā 13.0.0.0.0 datumam sekos 0.0.0.0.1 jeb mūsdienu interpretācijā vecais labais 2012. gada 22. decembris, pēdējais laiks iepirkt Ziemassvētku dāvanas," raksta Karls Kruszeļnickis savā grāmatā Great Moments in Science.

Atslegas vārdi: maiju kalendārs0

Komentēt var tikai autorizēti lietotāji

Nav komentāru

Autorizācija

Ienākt