Laika dzirnas maļ ne tikai laiku, kas steidz ar platiem un straujiem soļiem nākotnē, bet arī cilvēku likteņus, kas tiek aprauti pat pašas skaistākās jaunības sākumā.
Leģionārus, kā kritušos, tā arī vēl dzīvi palikušos, mēs atcerējāmies 16. martā, bet ir vēl viena ļoti liela tautas daļa, ko sarkanie okupanti varmācīgi aizveda un ievietoja nāves nometnēs. Šīs nometnes apsargāja bruņoti varmākas. Vienā no tādām nometnēm Tālajos Ziemeļos, Vorkutā, bija 10 –20 tūkstošu ieslodzīto, galvenokārt sievietes ar bērniem. Okupanti baidījās ģimenes atstāt kopā, lai latviešiem nerastos pēcnācēji latvieši, tādēļ vīrus nošķīra no ģimenēm un nosūtīja citur, atstājot tikai nedaudzus vecus vīrus.
Kādā 1952. gada decembŗa dienā daži zaļokšņi no apsardzes ieradās barakā un ar viltu piedāvāja dažām meitenēm doties viņiem līdz it kā palīdzēt virtuves darbos, t.i., gatavot ēdienu. Meitenes pašas būs labi paēdušas un kaut ko varēs atnest savām ģimenēm – tā viņi mānījās. Visu laiku gandrīz badā dzīvojušiem, šis piedāvājums likās vilinošs, kaut daudzi jau pazina šos krievu māņus. Tomēr sešas – pavisam jauniņas – varmākām izdevās aizmānīt sev līdzi.
Pienāca vakars, pienāca nākamā diena, bet no meitenēm – nekādu ziņu. Tikai nākamās dienas vakarā Latvijas Universitātes profesors, kas bija norīkots par asenizātoru, atgriezies no darbiem, pateica, ka noklausījies apsargu sarunas un no tām sapratis: meitenes izmantotas varmācīgiem dzimumsakariem un pēc tam puskailas vaļējā kravas mašīnā aizvestas sniega klajumos. Viņas raudājušas un lūgušās, lai ved atpakaļ uz nometni, taču slepkavas atstājuši savus upurus piecdesmit grādu salā, tālu no apdzīvotas vietas, puskailas.
Nākamā dienā, 1952. gada 18. decembŗī, tie paši apsardzes «varoņi» atkal ieradušies barakā, meklējuši nākamos upuŗus. Kad sievietes prasījušas, kur ir iepriekšējā vakarā aizvestās meitenes, ciniski atbildējuši, ka viņas vairs negribot atgriezties barakā. Tad sievas ar malkas pagalēm un metāla ogļu bikstāmajiem sākušas sist slepkavas, bet vīri tiem atņēmuši ieročus.
Drīz vien baraku ielenca, caur durvīm un logiem sāka šaut ar trauksmi pieaicinātie armijas palīgspēki. Vīrieši vēl paguvuši uzsaukt visiem gulties uz grīdas un sākuši atšaudīties. Kad apsardzei atņemtā munīcija bija izšauta un vairs nebijis, ar ko pretoties, ieslodzītie padevušies. Barakā iebrukušie niknumā spārdīja uz grīdas gulošos. Kritušie bija abās pusēs, pavisam desmit.
Ieradusies nometinājuma vietas augstākā vadība, ieslodzītie pieprasījuši nomanīt apsardzi. Tas arī nekavējoties izdarīts, taču uz prasību, lai nekavējoties barakā atvestu atpakaļ meitenes, nekādas atbildes nav bijis. Dažas dienas vēlāk caur profesoru uzzinājuši, ka meiteņu mocītāji piespiesti braukt un sameklēt, un kaut vai nosalušo meiteņu līķus atvest, taču atrada tikai apgrauztus kaulus, drēbju skrandas un apavus.
Pa šo ceļu parasti veda atkritumus, tādēļ tur klaiņoja baltie lāči, kas visu, ko vien var, apēda.
Pēc šī notikuma visus ieslodzītos nelielām partijām izkliedēja pa citām ieslodzījuma nometnēm pa visu padomijas ziemeļu un austrumu daļu.
Šodien starp dzīvajiem palicis ļoti maz aculiecinieku un tiem arī jau stipri pāri astotajam gadu desmitam.
Pat tiranna Staļina nāve 1953. gada 5. martā neatnesa mocekļiem atbrīvošanu, tā sākās tikai pēc četriem gadiem, 1957. gadā.
Kas vadīja šīs ļaundarības? Mēs to ļoti labi zinām…
Ribergs
Avots:
Atslegas vārdi: Latvija445, sabiedrība61, okupācija0, legālizācija0
ja skumji---varbūt paņem kādu kaķīti