3. Nežēlīgā pilsētas romantika. Braucieni ar zirgu karietēm

16. okt 2011. 07:23


Karstie punkti – lielpilsētas Eiropā, ASV u.c.
Ļaužu pārpildītas ielas, auto trokšņi, burzma un haoss. Tam visam pa vidu romantiskās zirgu karietes. Diemžēl dzīvnieks šurpu turpu tiek trenkāts neskaitāmas stundas no vietas kā 30 grādu karstumā, tā lietū un salā. Bieži vien zirgiem netiek nodrošināts adekvāts uzturs (tai skaitā ūdens), tie nakšņo nožēlojama paskata staļļos, slimo un pat mirst no pārguruma.

Iedomājies skatu: klusa vēja švīkstoņa, kas noglāsta vaigu, absolūts, teju taustāms miers un bezgalīgi plaši pļavas lauki. Līgani zāles stiebri līdz pašam horizontam un vēl tālāk. Bet starp tiem pazib daži ausu pāri, nošvīkst aste un kāds notiesā čaukstošo zāles kumšķi. Tie ir zirgi. Brīvi, bezgala brīvi zirgi. Un tagad iedomājies Ņujorku, Romu vai kādu citu lielpilsētu: ļaužu pārpildītas ielas, auto trokšņi, burzma un haoss. Lejup nokārtu galvu tam visam cauri klumpačo kāds zirgs. Ne jau viens, bet velkot ziņkārīgu tūristu pilnu karieti. Nereti tajā vienlaikus sastūķējas pat 6 cilvēki, sasniedzot līdz 300-400 kilogramiem lielu svaru. Plus vēl pajūgs…
Lielākā daļa zirgu, kas tiek izmantoti pilsētas ciemiņu vizināšanai, ievainojumu, slimību vai vecuma dēļ kļuvuši nederīgi citviet – skriešanās sacīkstēs vai armijas vajadzībām. Pelnītas atpūtas vietā par lētu naudu reiz staltie kumeļi nonāk uz ielas. Burtiskā šī vārda nozīmē. Un tam, vai līst lietus, snieg vai varbūt smacē +30 grādu karstums, nav nozīmes – tūristi taču grib pabraukāties. Kas par to, ka dzīvnieka kaulus lauž artrīts?! Kas par to, ka pakavs sāpīgi ieķeras smagnējā bruģī un asfalta bedrēs?! Un kas par to, ka izplūdes gāzu mutuļi burtiski iesūcas dzīvnieka plaušās?! Diemžēl pārāk daudz ir vienaldzīgo, pārāk daudz tādu, kas tā arī nesaprot…
Vajag pierādījumus? Lai būtu! 2006. gada 14. septembris. Izsīkstot spēkiem, zirgs, vārdā Džuljeta, kas savā „arodā” bija nostrādājusi jau gandrīz 20 gadu, sabruka turpat Ņujorkas Centrālajā parkā. Cenšoties piespiest viņu no jauna piecelties, zirga saimnieks sāka dzīvnieku sist. Vairākas reizes ar pātagu. Šausmu pārņemtais cilvēku pūlis ielenca zemē guļošo zirgu, lūdzot tā saimnieku pārtraukt sišanu. Galu galā nomocītā ķēvīte tika aizvesta ar policijas treileri līdz savam stallim. Nākamajā dienā agri no rīta Džuljeta nomira.
2007. gada 14. septembris. Tieši gadu pēc Džuljetas nāves kāds cits zirgs, bungu skaņu izbaidīts, panikā noskrēja teju veselu kvartālu, līdz milzīgā ātrumā ietriecās kokā un turpat mira. Bet tikai piecus gadus vecais Spotijs gāja bojā pēc sadursmes ar auto. Kučieris tika izmests no karietes, bet jaunais kumeļš – saspiests zem mašīnas. Ik gadu zirga pajūgu izraisītos negadījumos cieš pasažieri un paši dzīvnieki. Turklāt zirgu spīdzināšana lielpilsētu ielas piepilda ik dienas – neadekvāts uzturs, dehidrācija (ūdens trūkums) un nožēlojama paskata staļļi, kuros dzīvniekiem jānakšņo. Ņujorkas Centrālā parka dienvidu gals nemitīgi smako pēc urīna un fekālijām, jo mazajos, šaurajos garāžas paskata staļļos zirgiem atvēlēti vien pāris metri. Apgriezties nav iespējams un jānokārtojas turpat. Turpat, kur pēcāk jāguļ. Tiesa, miegam atliek vien dažas stundas, jo līdz ar saullēktu jādodas vadāt tūristus. Līdz vēlai nakts stundai. Dienu no dienas, nedēļu no nedēļas, gadu no gada.
Kas notiek pēc tam? Niecīga daļa nonāk zirgu apkopes centros un sanatorijās. Pārējie tiek pārdoti izsolēs, kur tos galvenokārt iegādājas dzīvnieka gaļas tīkotāji. Kaķu, suņu barības ražotāji vai arī augstās kulinārijas mākslas pārstāvji (Francijā, Beļģijā, Holandē, Japānā, Itālijā un citur zirga gaļa tiek uzskatīta par delikatesi). Galu galā staltie dzīvnieki nonāk lopkautuvē…
Tāpēc nākamreiz, pirms sēsties karietē, kaut uz mirkli apstājies un atceries klusu vēja švīkoņu, kas noglāsta vaigu, un brīvu, bezgala brīvu zirgu ganāmpulku…
Braucot ar zirgu pajūgiem pilsētā, tu maksā par dzīvnieku ciešanām.

Daži fakti
• Zirgu pajūgi tūristu pārvadāšanai aizliegti Londonā, Parīzē, Pekinā, Toronto u.c.
• Aktīvi pret zirgu pajūgiem cīnās tādas slavenības kā Pink, Krisija Hainda, Aleks Boldvins, Šārona un Ozijs Ozborni u.c.
Kā tu vari palīdzēt?
• Nebrauc ar lielpilsētās piedāvātajiem zirgu pajūgiem!
• Pastāsti par šo netaisnību saviem draugiem un ģimenei!
• Pievienojies cīņai pret zirgu pajūgiem pilsētās: www.banhdc.org !
• Paraksti petīciju: http://www.petitiononline.com/ch4ny123/ !

Vērts zināt: vairākkārt apbalvotā dokumentālā īsfilma „The Blinders” ir patiess stāsts par skarbo un aklo tūrisma industriju, par zirgu pajūgiem Ņujorkā. Vairāk vari uzzināt šeit: www.blindersthemovie.com
Noskaties fragmentu: www.blindersthemovie.com/trailers/
Sīkāks info: www.banhdc.org
Rakstā izmantoti www.peta.com, www.wspa.org.uk, www.banhdc.org; www.animalsmatter.wordpress.com; www.asiancemagazine.com un www.all-creatures.org materiāli.

vegetarisms.lv

Atslegas vārdi: braucieni ar zirgu karietem0

Komentēt var tikai autorizēti lietotāji

Komentāri (2)

Dzēsts profils 16. okt 2011. 13:17

Pilnībā piekrītu Lunai...

Luna L. 16. okt 2011. 12:36

Nežēlīgo pilsētas romantiku nav jāmeklē ārpus Latvijas! Tepat Vecrīgā notiek tādas pašas atrakcijas...nekad tās neizmantošu.

Autorizācija

Ienākt