Latvijas teritorijā cilvēki jau dzīvo 12000 gadu, bet pasaule mūsu zemi atklāja vairāku gadsimtu laikā. Viss sākās ar leģendām, lai gan feniķieši un grieķi jau sirmā senatnē atklāja Daugavas ūdensceļu, Rīgas jūras līci un Baltijas jūru.
Interesi par mūsu zemi radīja dzintars. Antīkie mīti stāstīja, ka dzintars ir Apollona zelta asaras par savu dēlu Eskulapu.
Enciklopēdiska rakstura materiālu krājumā romiešu autors Plīnijs Vecākais (23 – 79 pēc Kristus) apraksta ceļojumu pēc dzintara pie jūras, kuŗā ietek Visla. Romiešu vēsturnieks Publijas Kornēlijs Tacīts (ap 58–117.) grāmatā «Ģermānija», 45. nodaļā, min aistus (Aestii), tie varētu būt balti.
Hamburgas – Brēmenes arhibīskapa Rimberta (801–888) darbā «Svētā Anskara dzīves apraksts» minēti kurši (cori). 30. nodaļā aprakstīti dāņu un zviedru iebrukumi Kursā 854.–855. gadā.
Vikingu dzejnieka Egila Skalagrimsona (ap 900 – 982) rakstītajā sāgā attēloti Egila un viņa brāļa Torolfa sirojumi Kursā (ap 925. gadu).
Vācu garīdznieka un hronista Brēmenes Ādama (? – ap 1081) sarakstītajā Hamburgas – Brēmenes arhibīskapijas vēsturē un dāņu garīdznieka un hronista Sakša Gramatiķa (ap 1150 – 1220) darbā «Dānijas vēsture» aprakstīta Kurzeme (Curland).
Brēmenes Ādams bija pirmais, kas ieviesa Baltijas jūras nosaukumu «mare Balticum» (latīniski). Šis nosaukums pakāpeniski nomainīja citus dažādu tautu Baltijas jūras nosaukumus: Venedu, Barbaru, Skitu, Aistu, Austrumu, Varjagu u.c.
Vērtīgākās senvēstures (līdz 13. gadsimtam) liecības varam gūt Kijevas Pečoru klostera mūka Ņestora (? – 1113) hronikā «Pagājušo laiku stāsts». Hronika sniedz visvecākos mums zināmos Latvijā dzīvojošo tautu – latgaļi, zemgaļi, kurši un lībieši – uzskaitījumu.
Ar Latvijas teritoriju saistītas vietas arābu ģeogrāfa Abu ibn Muhameda Idrīsi (1100.–1165. gads) sastādītajās kartēs. Viena no tām ir Medsūna jeb Madsūna, tagadējā Mežotne.
Latvijas teritorijā sarakstītā un par tās tautām vēsturiskā Livonijas Indriķa hronikā sarakstīta Rīgā laikā no 1224. gada rudens līdz 1226. gada pavasarim, viena nodaļa – 1227. gada februārī. Hronists sevi nosaucis Henricius de Lettis. Hronikā attēloti notikumi no 1180. līdz 1226. gadam.
Tās ir svarīgākās vēstures liecības ar dažādu ticamības pakāpi par tautām un notikumiem Latvijas teritorijā līdz 13. gadsimtam. Drošākas ziņas ir kopš 1184.–1186. gada, t.i., kopš bīskapa Meinarta darbības sākuma, materiāli glabājas Vatikāna arhīvos.
9–12. gadsimtā baltu apdzīvotās zemes aizņēma kompaktu teritoriju, kur dzīvoja latgaļi, sēļi, zemgaļi, kurši, zemaiši, skalvji, prūši, jātvingi un lietuvieši. Šīs tautas piemin Eiropas hronisti un pierāda arheoloģiskajos izrakumos iegūtās materiālās kultūras vērtībās. No Vislas rietumos; Bugas un Jaseļdas baseiniem dienvidos; Nemunas un Berezinas augštecēm austrumos; tālāk līdz Polotas upes ietekai Daugavā, gar Mudes (Veļikajas) baseina austrumu malu līdz Kūkovas ietekai un austrumu – rietumu virzienā no Kūkovas ietekas līdz Burtnieku ezeram. Ziemeļu – dienvidu virzienā: Burtnieku ezers, Aizkraukles pilskalns, pa Daugavu līdz jūrai un Kurzemes pussalas ziemeļos pa līniju Ventas grīva – Šķēdes grīva (Upesciems).
9.–12. gadsimtā, vēlajā dzelzs laikmetā, Latvijā norisa etnogrāfisko novadu veidošanās.
Grieķu leģenda vēsta par skaistu jaunekli Faetonu, Hēlija un nimfas Klimenes dēlu, kurš palūdza tēvam Hēlijam uz vienu dienu iedot viņam saules ratus. Hēlijs ilgi šaubījās, bet Faetons tik dedzīgi lūdza, ka tēvs nevarēja dēlam atteikt. Nepacietībā degdams, jauneklis ielēca ratos, brīnumzirgi strauji no vietas to aiznesa spoži spīdošās saules virzienā. No karstajiem stariem rati aizdegās kā lāpa, bet zirgi auļoja gan augstu debesīs, atstājot melnajā velvē pēdas – Piena ceļu, gan zemu virs zemes, gandrīz to aizdedzinot. To redzot, sadusmotais Zevs meta ratos zibeni, un sakāva Faetonu. Jauneklis krita no ratiem tālu no dzimtenes, saules rieta zemē, Eridānas upes viļņos.
Faetona bojāeju apraudāja viņa māsas Heliādas. Viņas atrada brāļa kapu un sērās pārvērtās slaidās priedēs. No tā laika bez apstājas priedes raud un to asaras cietējot pārvēršas dzintarā dzeltenā, krīt skaidrās upes viļņos, un ūdeņi aiznes tās pa zelta smilšu graudiņam latīņu jaunavu rotām.
Eridānas upi, kur gāja bojā Faetons, piemin Homērs un Hēsiods, bet viņi nezina, kur tā atrodas, tikai to, ka tā tek pusnakts virzienā, uz ziemeļiem.
To, ka dzintaru atrada ziemeļos pie jūras, zināja jau senie feniķieši un grieķi, bet precīzāku ziņu nebija pat «vēstures tēvam» Hērodotam. 97. gadā pirms Kristus Tacīts raksta par aistiem – tautu Baltijas jūras krastā.
4. gadsimtā pirms Kristus antīkais zinātnieks Evdoks izteica domu, ka upe Eridāna sākas Rifeja kalnos (tagad Urāli), kas atrodas dziļi skitu zemē, bet jūrā ietek rietumos pie ķeltu zemēm. Sicīlijas Diors un Plīnijs skaidri norāda: dzintaru iegūst Ziemeļu okeāna salā, triju dienu attālumā no Skitijas. To salu sauc Baltija.
Mesīlijas (Marseļas) kuģotāji, tirgotāji zinātnieka Piteja vadībā sarīkoja ekspedīciju uz dzintara ieguves krastiem, un Pitejs atkuģoja līdz Venēdu (Baltijas) jūrai, un redzēja tajā ietekam lielu jo lielu upi, ko kļūdaini nosauca par Tanaisu (Donu). Tā bija Eridāna – Daugava.
1. gadsimtā romieši pazina Baltijas jūru, Baltijas līci, Skandināviju uzskatīja par salu un zināja Odras un Vislas ietekas jūrā.
Mela un Plīnijs zināja par vendiem un kuršiem. Kopš 66. gada jau Romas tirgotāji regulāri brauca pēc dzintara uz Baltijas jūras austrumu piekrasti.
7.–9. gadsimtā jau tika izmantots ūdensceļš no Baltijas uz Melno un Kaspijas jūru, kas pazīstams ar nosaukumu «no varjagiem uz grieķiem», un tā galvenās transporta artērijas bija Daugava, Dņepra un Volga, retāk izmantoja Nemunu, Ventu, Narvu, Veļikaju, Lovati, Volhovu, Ņevu.
7. gadsimtā normāņi Daugavu sauca gan par Vinu, gan Dunu. Zviedri tolaik, zināja Kuršu un Vislas līci. Ap 650. gadu Grobiņas apkārtnē bija vikingu apmetnes.
9.–10. gadsimtā Latvijā par maksāšanas un maiņas līdzekli izmantotas arābu sudraba monētas, kaltas Bagdādē 8. gadsimtā. Tās atrastas depozītos un savrupos atradumos gar Daugavu. Lielākais 10. gadsimta sudraba monētu depozīts atrasts Līvānos.
800.–1080. gados bija Daugavas ūdensceļa ziedu laiki, kuģoja līdzi Itilai (tagad Kazaņa) pa Volgu un Naugardai (Novgorodai) pa Lovati.
9. gadsimtā zviedri un normāņi pazina Baltijas austrumu piekrasti no Ņevas līdz Gdaņskas līcim (ap 1600 km).
9. gadsimta norvēģu ceļotājs Oters Anglijas karalim Alfrēdam Lielajam stāstīja par ceļojumu uz Biarmiju jeb Bjarmu, par Vinas upes lielumu, krastu reljefu un augu valsti. Tā esot liela upe, kas ietekot jūrā, krasti biezi apdzīvoti, labi apstrādāti lauki, bet vietējie norvēģus krastā nav laiduši. Lielo, skaisto jaukto lapu koku mežu apraksti sakrīt ar Sakšu Gramatiķa Daugavas upes un tās apkārtnes aprakstu. Biarmija jeb Bjarma aizņēmusi tagadējo Igaunijas, Ziemeļ- un Austrumlatvijas teritoriju.
965. gadā spāņu ebrejs Ibrahims Ibn Jakubs, kas rakstīja arābu valodā, vācu imperatoram Ottanam I aprakstīja Baltijas jūru un brusus (prūšus), kuri dzīvo gar jūru, apstrādā zemi, to valoda radniecīga lietuviešu valodai, bet savu kaimiņu valodu nesaprot.
10.–11. gadsimtā Latvijas piekrastē jau bija navigācijas zīmes un 1048. gadā pēc dāņu karaļa Svena Estritsona ierosinājuma Kurzemē uzcēla baznīcu.
1113. gadā pabeigtā Ņestora hronika «Pagājušo laiku stāsts» min divus lielus tirdzniecības ceļus Austrumeiropā: no Baltijas jūras pa Daugavu un Dņepru uz Melno jūru un pa Daugavu un Volgu uz Kaspijas jūru.
Ņestors šajā hronikā min lielā ūdensceļa krastos mītošās tautas: lietuviešus, zemgaļus, kuršus, latgaļus, līvus, prūšus un žemaišus, kas apdzīvoja Ventas baseinu, apraksta latvus jeb letus.
16. gadsimtā jau tiek sastādītas kartes – shēmas ar Latvijas teritorijas dalījumiem, ļoti nepilnīgiem, bet jau atpazīstamiem Latvijas ģeogrāfisko objektu apzīmējumiem.
Ap 1503. – 1523. gadu Moskovijā sastādīja karti «Lietuvas un Pleskavas zemes», tajā Daugava un Volga iztek no nelieliem ezeriem netālu viena no otras.
1517. gadā Polijas karaļa Sigismunda I uzdevumā astrologs, ārsts un mācītājs Macejs Mehovskis izdeva karti ar Daugavas, Dņepras un Volgas izteku norādi, bet 1528. gadā B. Vapovskis izdeva Polijas un Lietuvas karti.
1539. gadā Olafa Magnusa sastādītajā kartē Rīgas jūras līcis atzīmēts ar Livonijas līča nosaukumu un attēlota Kurzemes pussala.
Pirmās precīzās Vidzemes kartes izveidotas izcilāko viduslaiku kartogrāfu O. Ortēliusa 1570. gada un G. Merkatora 1595. gada atlantos.
Pēc Vidzemes un Latgales pievienošanas Rečai Pospoļitai, polis Macejs Srubičs saņēma no karaļa dāvanā muižu un pēc saviem materiāliem sastādīja, un 1589. gadā publicēja Vidzemes, Igaunijas un Latgales karti.
Nikolajs Kristofors Radzivilla Sirotki 1613. gadā izdeva Lietuvas karti, uz kuras bija atzīmēta arī Daugava, bet no kreisā krasta divām lielajām pietekām bija attēlota tikai Disna jeb Rītausmas upe.
1627. gadā zviedru kartogrāfs Anders Burē un holandietis Izaks Massa sastādīja Baltijas jūras un Ziemeļeiropas karti, kurā precīzi atzīmēta Nemuna, Daugava, Venta, Aiviekste, Pededze, Gauja, Dubna, Lubāna ezers un vairāki lieli Latgales ezeri, kā arī daudzi citi ģeogrāfiski objekti.
1714. gadā izdotajā Krievijas jūras atlantā attēlots Rīgas jūras līcis un Latvijas jūras piekraste ar lielāko upju – Salacas, Gaujas, Daugavas, Rojas, Irbes, Ventas, Užavas, Sakas un Bārtas – ietekām.
1791.–1797. gadā Rīgā un Leipcigā Bīriņu pils barons L. Mellīns izdeva Vidzemes atlantu.
1803. gadā minerologs Vasīlijs Severgins pētīja Baltiju. Aprakstīja Gauju un Vidzemes augstieni.
1814. gadā Nikolajs Ozoreckovskis precīzi aprakstīja Daugavas un Volgas iztekas.
1894.–1898. gadā Sergejs Nikitins veica hidroloģisko kartēšanu Daugavas, Dņepras un Volgas augštecēs.
1829. gadā visu laiku lielākais ģeogrāfs Aleksandrs Humbolts (1769 – 1859), ceļojot uz Urāliem, Pievolgu un Sibīriju, brauca caur Latviju.
Pirmo karti latviešu valodā izdeva 1839. gadā Jelgavas mācītājs R. Šulcs. 1859. gadā Jelgavā latviski karti publicēja latviešu Dainu tēvs Krišjānis Barons kā pielikumu grāmatai «Mūsu Tēvzemes aprakstīšana», kas ir pirmā oriģinālā ģeogrāfijas mācību grāmata latviešu valodā.
Latviju ne tikai atklāja, aprakstīja un kartēja ārzemnieki, bet arī latvieši, un Latvijas izcelsmes baltvācieši atklāja, aprakstīja un kartēja svešas tālas un pat šodien vēl eksotiskas zemes.
Lūk, daži vārdi par sava laika izcilākajiem zinātniekiem, topogrāfiem un kartogrāfiem, kuŗu saknes ir Latvijā.
Krustpils pagastā dzimušais Johans Gerbards Kēnigs (1728 – 1785), ceļotājs, dabaspētnieks, medicīnas doktors, beidzis Upsalas universitāti un Kopenhāgenā aizstāvējis medicīnas doktora grādu, savu karjeru sāka ar ārstniecības augu pētīšanu un herbarizēšanu Aiviekstes un Daugavas krastos. Apceļoja, pētīja un aprakstīja Islandi, Indiju, Tibetu, Malaju un Siāmu, viņa vārdā nosaukta augu suga.
Rīdzinieks Johans Antons Hildenštedts (1745–1781), ceļotājs, dabaspētnieks, Pēterburgas zinātņu akadēmijas akadēmiķis, pētīja Daugavas un Volgas iztekas, atstājis pirmo vērā ņemamo zinātnisko Daugavas iztekas, Dviņecas un Ohvata ezera aprakstus. Pētīja Ziemeļkaukāzu, Kūras un Rionas ieleju augsnes, un izskaidrojis melnzemes rašanos. Pētījis stepju un kalnu augus un dzīvniekus.
Ērgļos dzimušais Augusts Kibers (1794–1855), ceļotājs, Pēterburgas ZA korespondētājloceklis, piedalījās Vrangeļa porālekspedīcijās un Lazareva ceļojumā apkārt zemeslodei.
Emīls Bretšneiders (1833 – 1901) no Vadakstes, ceļotājs, medicīnas doktors, Krievijas sūtniecības ārsts Pekinā un Teherānā. Apceļoja Persiju, Ķīnu, Sibīriju, Ceilonu, Javu, Indiju, Japānu un Ziemeļameriku, vairāku valstu zinātnisko biedrību loceklis. Botāniķis un sinologs, pētīja Ķīnas ģeogrāfiju un floru.
Hermanis Valters (1864 – 1901) no Ērģemes, polārpētnieks, zoologs, medicīnas doktors, ornitologs. Gāja bojā, pārziemojot Arktikā, Koteļnijas salā.
Rīdzinieks, ārsts un ceļotājs Hermanis Kerstings (1863 – 1937) pētīja Āfriku, Jaungvineju un Ameriku.
Vilhelms Struve (1793 – 1864), astronoms, ģeodēzists, strādāja Vidzemē, mērīja meridiāna loka garumu. Jēkabpilī, Daugavas krastā, viņa darbam ir veltīts piemiņas akmens.
Ignats Čeksters (1842 – 1914) no Ludzas apriņķa, kara topogrāfs, kartēja Latgali un Vitebskas guberņu.
Bikovas pagastā Seiļos dzimušais kara topogrāfs un ceļotājs Viktors Seiļs (Seilis) (1875 – 1957) kartēja Krievijas – Ķīnas robežu. Strādāja Altajā, Sajānos, Jablonu kalnos, Daurijā, Lielajā Hinganā. Stāvēja pie lielās Āzijas upes Amūras sākuma, Argunas un Šilkas satekas. Pēc 1918. gada strādāja par kartogrāfu Somijā. Apbedīts Lubānā.
19. gadsimta beigās darbību sāka pirmais latviešu profesionālais kartogrāfs Matīss Siliņš (1861–1942), etnogrāfs, vēsturnieks, Brīvības muzeja veidotājs, 1893. un 1894. gadā publicēja Vidzemes un Kurzemes kartes, mērogā 1:126000, t. i., 1 centimetrā 3 verstis. (1 verstē ir 1,0668 km, 3 verstis ir 3,2004 km)
Neatkarīgās Latvijas gados kartogrāfiju veidoja A. Ošiņš, P. Mantnieks, R. Putniņš un Latvijas nacionālās armijas ģeodēzijas un topogrāfijas nodaļas vadītājs ģenerālis Andrejs Auzāns.
Tā savstarpējā mijiedarbībā un saskarsmē pasaule iepazina mūs un mēs — pasauli.
Pēteris Poļaks
Avots: