Politiskā cīņa sastāv no vairākām nosacītām nozarēm, un galvenā ir propaganda. Neskaitāmas reizes lietots teiciens, tāpat kā divreiz divi, bet tā būtība nemainīsies nekad, jo pamatota uz cilvēka vājībām, īpatnībām un citām īpašībām, kas ir nemainīgas no tā radīšanas. Kaut arī šis vārds ir bieži pieminēts un ieguvis negatīvu skaņu un daudzi to noliedz, tomēr to meistarīgi izmanto mūsu pretinieki. Propaganda nedrīkst būt mērķis, bet gan līdzeklis, un tās formai ir jābalstās uz mērķi. Ja kādu apsvērumu dēļ mainās mērķis, līdzi jāmainās arī propagandai. Citādi tā kļūs neiedarbīga. Propaganda ir jāvērš tikai uz vienkāršo tautu, kas dažādu apsvērumu dēļ slikti orientējas politiskās norisēs, un pamatoti vai nepamatoti, tomēr latviešus iedala savējos un pretiniekos, labajos un sliktajos, mūsējos un... . Mūsu mērķu propaganda nevar aptvert visus latviešus. Kaut arī mums dzimtā valoda ir viena, bet saprotam un uztveram mēs dažādi. Ja gribam uzrunāt inteliģenci, tad tiem nav vajadzīga propaganda, bet gan precīzs un bieži detalizēts lietas izklāsts un pamatojums, un tas nav propagandas uzdevums. Propagandas uzdevums nav izglītot, bet gan iedarboties uz plašām tautas masām, padarot tās uztverei saprotamus mūsu mērķus un to sasniegšanas ceļus. Propagandas uzdevums ir iedarboties uz latviešu jūtām nevis uz aprēķiniem un loģiskiem secinājumiem. Jo lielākam cilvēku skaitam ir domāta propaganda, jo elementārākai tai jābūt. Tai ir jābūt maksimāli vienkāršai un nepārprotamai. Jo mazāk tajā būs zinātnisko aprēķinu, ciparu un citas statistikas, jo lielāki būs panākumi. Par propagandas kvalitāti var spriest tikai pēc atbalstītāju skaita un nekādā gadījumā ne pēc atsevišķu zinošu un tautā populāru cilvēku viedokļiem. Tie bieži neizprot vienkāršās tautas uztveri, un viņu mēraukla ir pašu zināšanas un izpratne. Ir jāprot pareizi izprast tautas noskaņojumu, un tikai tad ir iespēja uzrunāt to tai saprotamā valodā.
Otrā svarīgākā lieta: propaganda nedrīkst būt daudzpusīga. Tautas uztveres spējas ir ļoti ierobežotas, tā ir ļoti aizmāršīga. Tādēļ propagandai jābūt skaidri izteiktai un, vēlams, lozungu un vienkāršu plakātu veidā. Tie nebeidzami jāatkārto un jāatkārto. Tikai tā var sasniegt dzirdīgas ausis un atbalstošas sirdis. Ja propaganda būs daudzpusīga un zinātniska, tās iedarbība mazināsies, jo tauta nespēj un nevēlas apgūt tai paredzēto «izglītojošo» materiālu. Līdz ar to panākumi būs mazi, ja vispār būs. Tauta nav zinātnieki un juristi, tauta ne vienmēr ir spējīga izdarīt saprātīgus secinājumus, tauta bieži svārstās un krīt no vienas galējības otrā. Ja mēs savās uzstāšanās vai kā citādi publiski paužam šaubas par savu darbību, saviem partneriem, saviem mērķiem un to sasniegšanas iespējām, tad tauta nevis izprot mūsu šaubas un rūpes, bet gan sāk svārstīties un vairs nav spējīga izlemt mums par labu. Tautas jūtas ir vienkāršas un nepazīst vēsa prāta spriedelēšanu. Tā nepazīst puspatiesības. Mēs nedrīkstam mainīt propagandas saturu. Mēs varam propagandēt savus lozungus daudzveidīgi, bet mums ir jāpanāk mūsu klausītājos un lasītājos viens un tas pats secinājums. Lozungam jāatkārtojas jebkuras runas beigās. Kaut arī salīdzinājums ne visai atbilstošs, bet pavērojiet, kā tirgotāji panāk savas preces pārdošanu masu apdullināšanas līdzekļos ar vienu un to pašu, līdz riebumam, bet ar vienu un to pašu. Inteliģentu cilvēku tas tracina, bet tauta izliktajās lamatās iekrīt, un veikals plaukst.
Mums ir pretinieki, un viņu darbības veidi ir dažādi, un mūsu mērķus sasniegt viņi traucēs dažādi. Gan ar savu cilvēku darbību mūsu rindās, gan citādi. Tā ir cīņa, un cīņā ir arī zaudējumi, kritušie. Cīņā nav upuru. Upuri ir tad, ja necīnās, bet pakļaujas. Daudzi tagad saka, ka viņiem neesot iespēju cīnīties par latviešiem, jo esot vajadzīgs darbs, alga, iztika, rītdiena utt. Tad man ir jautājums: kāds darbs bija un kādu samaksu solīja leģionāriem, nacionāliem partizāniem un citiem par mums kritušiem? Viņi, šajā cīņā iesaistoties, ziedoja visu, gan savu darbu, gan algu, gan arī dzīvību, un, ja viņi uz mums no debesīm noraugās, tad ko viņi par mums domā? Varbūt viņi saka tāpat kā šodien dažs labs barikāžu un atmodas dalībnieks: ja es būtu zinājis, kā tāda tā Latvija būs, nebūtu uz barikādēm stāvējis...
Latvija ir tāda, kādu mēs esam pelnījuši. Un viss labais, kas tajā, ir mūsu izdarītais, tāpat kā sliktais. Man teiks: to izdarīja tie sliktie okupanti. Bet kur tu biji, kad viņš to darīja, kā tu tam pretojies? Jeb vai tādi bija laiki un citādāk nevarēja?
Leonards Inkins
Avots:
Atslegas vārdi: politika3025
skumji, bet nenovēršami.
katrs nes savu atbildību par padarīto un arī nepadarīto. nevar par visu vainot citus. mūsu pašu atbildība.