Pārpublicēts:
1941. gada 28. jūlijā Maskavā, Lubjankas cietumā, tā laika Padomju Krievijas vara nošāva pēdējo Latvijas sūtni Padomju Savienībā Frici Kociņu. Fricis Kociņš bija mans jaunības draugs, tādēļ uzskatu par savu pienākumu viņu atcerēties pēc 60 gadiem kopš viņa traģiskās nāves.
Friča Kociņa biogrāfija atrodama daudzos valsts izdevumos un laikrakstos, tāpēc pie tās nekavēšos. Viņa dzīves pēdējais posms – no Latvijas okupācijas 1940. gada 17. jūnijā līdz apcietināšanai 1940. g. 19. septembrī pēc atgriešanās no Maskavas Latvijā – sīki attēlots Kociņa kundzes Emīlijas man sūtītā plašā rakstā, kura oriģinālu esmu nodevis Okupācijas muzejam Rīgā. Tagad gribu pakavēties pie iemesliem, kādēļ Krievijas padomju vara nošāva Kociņu.
1939. gada novembrī tā laika Valsts prezidents Kārlis Ulmanis izdeva ārlietu ministram Vilhelmam Munteram ģenerālpilnvaru noslēgt ar Padomju Savienību tā dēvēto bāzu līgumu, pareizāk, Latvijas okupācijas līgumu. Munters Maskavā tikās ar sūtni Kociņu un gribēja pierunāt viņu atbalstīt šo līgumu. Kociņš bija kategoriski pret Muntera un Molotova izstrādāto līguma tekstu. Viņš arī nepiedalījās sarunās, vienīgi sniedza Munteram tehnisku palīdzību, kā to prasa attiecību protokols. To man atstāstīja Kociņa kundze, kuru par sarunām ar Munteru sīki informējis viņas vīrs. Pēc Latvijas okupācijas padomju varas iestādes Maskavā gribējušas jau tur apcietināt Kociņu. Tā kā viņam vēl bijusi sūtņa imunitāte, arī sievas Emilijas pašnāvības mēģinājums devis iemeslu iejaukties diplomātiskajam korpusam. Tikai septembra sākumā Kociņa ģimene atgriezās Rīgā pie Friča mātes un māsas. 1941. gada 19. septembrī Kociņu apcietināja un aizveda. Par apcietināšanas iemesliem Kociņa kundzei tā laika Padomju Latvijas Ministru prezidents Kirhenšteins paskaidrojis, ka Kociņš apcietināts likumīgi, jo sūtniecībā glabājis ieročus, kas bijuši paredzēti padomju valsts iznīcināšanai. Patiesībā sūtniecībā nekādi ieroči nav glabāti, tā bijusi čekas provokācija. Kociņš kā sūtnis visu Maskavā pavadīto laiku bija persona non grata. Padomju vara Frici Kociņu iznīcināja tādēļ, ka nevarēja pieļaut, ka padomju Latvijā atrastos tai naidīgs cilvēks, kam liela autoritāte. Munters bija tā laika padomju varas un čekas aģents, par ko liecina viņa Padomju Savienībai labvēlīgie raksti laikrakstos un viņa sarakstītā grāmatiņa «Savu tautu ienaidnieki», kur nopelti latvieši, kas aizbēguši uz ārzemēm un nonievā padomju iekārtu Latvijā. Pēc atgriešanās Latvijā, Kociņš vaicājis Munteram, vai viņš iznīcinājis viņa sūtņa laikā no Maskavas sūtītos šifrētos dokumentus. Munters atbildējis, ka nekas nav iznīcināts un visi šie dokumenti nodoti Padomju Savienības Ārlietu ministrijai. Munters pēc atgriešanās no Vladimiras, kur viņš vairākus gadus strādājis par tehniskās dokumentācijas tulku traktoru rūpnīcā, strādāja arī Padomju Latvijas Zinātņu akadēmijā. Tas viss liecina par Muntera īpašām attiecībām ar padomju valdību. Viņš, būdams arī cita veida attiecībās ar Kārli Ulmani, varēja pēdējo iespaidot ārlietu politikā. Ulmanis 1940. gada 18. jūnijā, okupācijai sākoties, uzrunā Latvijas tautai teica arī šādus vārdus: «Mūsu zemē kopš šā rīta ienāk Padomju karaspēks. Tas notiek ar valdības ziņu un piekrišanu, kas savukārt izriet no pastāvošajām draudzīgajām attiecībām starp Latviju un Padomju Savienību. Es tādēļ vēlos, ka arī mūsu zemes iedzīvotāji ienākošās karaspēka daļas uzlūko ar draudzību.(..) Es palieku savā vietā, un jūs paliekat savās.» Ar šo Kārlis Ulmanis uzcēlis sev pieminekli.
Latvijas pēdējais sūtnis Padomju Savienībā godam pildījis svēto zvērestu, kādu viņš kā Lāčplēša ordeņa kavalieris un Latvijas sūtnis devis Latvijas valstij.
Arnolds Hofmanis
Avots:
Atslegas vārdi: kociņš0